Son kullanma tarihi geçmiş süt içilir mi?

Son kullanma tarihi geçmiş süt içilir mi?

Besinlerin üzerinde yazan son kullanma tarihleri bazılarının tamamen formalite amaçlı bazılarının ise gerçekten büyük önem taşıyan tarihlerdir. Bazı besinler vardır ki zehirleme riski oldukça fazladır, buna tavuk etini, süt ve türevlerini sayabiliriz. Süt kısa zamanda bozulabilen bir gıda gurubuna girmektedir, sütü tüketmek için son kullanma tarihinden birkaç gün hatta mümkünse birkaç hafta önce tüketmek en doğrusu olacaktır.

Yani sonuç olarak son kullanma tarihini geçmesin, mümkünse yaklaşmasın bile. Zira süt kolaylıkla zehirleyebilen bir gıdadır, bu konuda biraz hassas olmak gerekir.

SKT geçmiş olan sütü içmeyin bu kesin, ancak bazen ağzını açıp dolapta birkaç gün beklettiğimiz oluyor, peki bu gibi durumlarda sütün bozulup bozulmadığı nasıl anlaşılır? İşte burada sütü kaynatmak devreye giriyor, sütü kaynatıyoruz ve kaynama esnasında top top oluyor, topaklanma görülüyorsa süt bozulmuş demektir. Bu gibi durumları lütfen ihmal etmeyin, sağlığınızdan olmayın. 3 liralık süt için sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*