Ortak özellikli çemberler kuramı (Ernst Butgess)

Ortak özellikli çemberler kuramı (Ernst Butgess) kısaca.

Chicago okulu sosyologları büyüyen chicago için kent planı oluşturmaya girişmişlerdir, chicago için öngörülen plan diğer kentler için de belirleyici olacağına inanmaktaydılar. Bu kuramda kent hızlı büyüme gösteren bir kenttir, kente gelen varlıklı gruplar kentte istdikleri alanları alabiliyorken, yoksullar ise daha farklı alanlarda yaşamak zorunda kamaktaydılar. Bu kuramı bir daire şeklinde dairenin merkezi 1. merkez olacak şekilde daireler çizerek sıralayacak olursak ;

  1. Bölge, İş ve ticaret bölgesi : Eski sanayi kentinin hayati öneme sahip alanı olduğu için en değerli alandır. Merkezi bir alandadır şehrin diğer yerlerine ulaşım maliyeti en azdır. Netice olarak bu alanlarda arazi değeri artar ve bunu alacak olan kişiler yine varlıklı üst gelir grubuna sahip kişilerdir.
  2. Bölge, Geçiş bölgesi : Hafif sanayi kuruluşlarını ve ticarethaneler burada yer alır, mülk sahipleri tarafından ciddi kar elde edilen bir alandır. Yıkım ve yapım çalışmaları bu bölgede süreklidir, işçi ve orta sınıfı bu durum rahatsız eder. Gecekondular, fahişelik, suç, zihinsel ve fiziksel hastalıklar, uyuşturucu savaşları gibi toplumu etkileyen olaylar bu bölgede gelişir. Toplumsal olarak sıkıntılı olan bireyler buradan çıkar.
  3. Bölge, işçilerin oturduğu alanlar : Burada işçilerin evleri bulunur, iş yerlerine yakın olması için işçiler burada yer almaktadır. konutlar sakin ve derli topludur. Geçiş bölgesinden gelecek olan tehditlere karşı da dikkatlidir.
  4. Bölge, Yüksek ölçütlü oturma alanları : Bu alanlardaki evler son derece rahat ve ferahdır, orta seviye gelir grubuna sahip kişiler burada oturur. Müstakil ve apartman şeklinde yapılar yer alır. Burada yaşayanlar işçi sınıfına göre daha iyi gelir grubuna sahip kişilerdir, şehrin gürültüsünden ve kirli havasından daha iyi yaşam şartları vardır.
  5. Bölge, Yörekentler (Banliyöler) : Şehrin dışında şehre en uzak yerleşim alanı olarak bilinir. Bu bölgede genellikle en üst gelir grubuna sahip kişiler oturur, şehrin gürültüsünden uzakta ve ferah olduğu için tercih edilir.
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*