• Anasayfa
  • >
  • >
  • Öğretmenler Günü İle İlgili Kompozisyon ve Yazı 24 Kasım

Öğretmenler Günü İle İlgili Kompozisyon ve Yazı 24 Kasım

öğretmenÜlkemizde her 24 kasım öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır, gençlere yol gösteren onlara hayat enerjisi veren, gelecekteki planları konusunda onlara adeta bir rehber olan öğretmenlerimizin günü 24 kasım 2017.

Öğretmenler günü yaklaştığında bizim küçüklüğümüzde öğretmenler günü ile ilgili yazılar yada kompozisyon ödevi verirdi öğretmenlerimiz bizler de şimdi siz değerli öğrencilere bu sayfadan bir fikir olması size ilham vermesi açısından “öğretmenler günü 24 kasım ile ilgili kompozisyon yazısı” paylaşacağız.

Öğretmenlerin Şekillendirdiği Gelecek – (Kompozisyon 1)

Öğretmenlerimizin önemli olduğunu her platformda söylüyoruz ve söylemekteyiz. Öğretmenlerimiz öncelikle biz gençlerin geleceğe umutla bakmasında büyük öneme sahiptirler. Bize bilinmeyeni anlatan, geleceğe umut dolu bakmamızı sağlayan öğretmenlerimiz elbette ki bizler için çok değerlidir.

Öğretmenler öğrencilerin hayal dünyasını zenginleştirir onların bilinçaltına farklı gelecekler inşa eder ve öğrenciler de bunların peşinden giderek geleceklerini şekillendirir.

Öğretmenler geleceklerimizi böyle inşa ederler, geleceğimiz gelecekte yapacaklarımız ve yaşayacaklarımız üzerinde öğretmenlerimizin payı büyüktür. Büyük düşünmemizi sağlarlar böylece bizim gelecek hakkında yaşamımıza ilişkin plan çizerken daha emin adımlar atmamıza kendimizi ve özelliklerimizi daha iyi tanıyarak daha verimli sonuçlar elde etmemize olanak tanırlar.

Öğretmenlerimiz kısa olarak geleceğimizin şekillenmesinde ve sonuç olarak ülkenin nereye gideceği ve nasıl sonuçlar ortaya çıkacağı üzerinde büyük ortanda pay sahibidirler.

24 kasım öğretmenler günü ile ilgili Kompozisyon yazı

Öğretmenler Günü ile ilgili yazılması gereken o kadar olumlu şey var ki nereden başlasak buna bile zor karar veriririz. İnsan, dünyaya geldiğinde, daha bebek iken gözlerini açar açmaz çevresindekileri hissetmeye çalışır.Yemeği, içmeyi, emeklemeyi, yürümeyi, koşmayı ve konuşmayı öğrenir. Kendisini ve çevreyi algılamaya çalışır. Tüm bunlara karşın yine de yardıma muhtaçtır.
İnsanın yaşamdaki ilk yardımcıları anne, baba, abla, ağabey, nine ve dedesidir. Büyüyüp gelişen çocuk bilgilenme sürecine girer. Bu nedenle aile içi eğitim ve öğretim yetersiz kalır. Kisaodev.com Çocuğun bu döneminde ihtiyaç duyduğu bilgileri, ancak okulda öğretmen klavuzluğuda sistemli bir eğitimle olacağı ve yönlendirileceği somut olarak ortaya çıkmıştır. Okulun ve öğretmenin devreye girmesiyle ailenin de bu konuda sorunu çözülür.

Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir. Eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanında da usbilgi.com kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkumdurlar. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir.

Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşam hazırlayan kimsedir. Öğretmenler gününün amacı öğretmenin toplumdaki yeri ve rolü önemi ve değeri nedir, sorunlarını belirlemek ve öğretmeni olması gerekli yüce oruna oturtmaktır. Öğretmenlerin kendi aralarında bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir. Kisaodev.com Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır. İşte, Öğretmenler Günü, bu fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için bu günü fırsat bilmeli ve bu duygularla, onların ellerini öpmeliyiz. Okulu bitirip hayata atıldığımız zaman, bizi bu günlere hazırlayan öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ya da bir telefon, kart veya mektupla hatırlarını sormak onlar için en büyük ve en değerli armağan olacaktır.

Kompozisyon Alıntıdır.

24 Kasım Öğretmenler günüyle ilgili Kompozisyon 2

ÖĞRETMENİM

Kalkınma yolunda her ülke birtakım zenginlik kaynaklarına muhtaçtır. Bu kaynakların bulunması ise, o ülke insanlarının tutum ve davranışlarına sıkı sıkıya bağlıdır. Bu tutum ve davranışların iyi yönde gelişmesin! sağlayan eğitimdir.

Eğitimin temeli şüphesiz öğretmenlerdir. O öğretmenler ki, insanları cehaletten kurtarıp onlara gerçeği anlatırlar. Üzerinde yaşadığımız ve fedakar atalarımızın kanlarıyla sulanmış bu yurdu sevmeyi, onun için gerekirse canımızı vermeyi, bize öğretmenlerimiz öğretirler. Bağımsızlığımızı simgeleyen ve Türk’ün her zaman özgür yaşayacağını göklerde dalgalanarak bütün dünyaya haykıran şanlı bayrağımızı sevmeyi, ona saygı göstermeyi bize ilk kez kim öğretti?

Öğretmenlik mesleği, mesleklerin en kutsalıdır. Özveri ister, yurtseverlik ister. Öğretmen, karşılıksız vermeyi bilen yüce bir varlıktır. Bize düşen görev, öğretmenin bu çabalarına çok, daha çok yardımcı olmaktır. Büyük Atatürk: “Muallimler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” derken öğretmene olan güvenini vurgulamamış mıdır? Bu eserin Atatürkçü doğrultuda yücelmesi, öğretmenlerin kutsal çabasına bizim de gönülden katılmamızla mümkün olacaktır.

Öğretmenim, sana sevgi, sana saygı… Bize güven, sen bizim dünümüz, bugünümüz ve yarınımızsın. Senin kutsal ellerinle biçimlenen bizler, yarının güzel Türkiye’sini mutlaka yaratacağız; şüphen olmasın…

(İlhan ÖZPOLAT, Kompozisyon Yarışması Birincisi)
Alıntıdır.

Öğretmenler Günü (Kompozisyon 3)

Öğretmenler günü ile ilgili başka bir kompozisyon örneği bu kez daha kısa bir kompozisyon sizinle değerli öğrenciler.

Yüce yaratıcımızın da ilk ayetinde buyurduğu ” Oku” gibi okumak, anlamak, öğrenmek her zaman kişinin en temel görevi olmalıdır. Aslında Oku kelimesinin altında pek çok şey yatmaktadır. Araştırma yap, doğru olanı kıyasla, en doğruyu bul, ilim öğren, insanlarla paylaş .. gibi Oku kelimesinin altından pek çok anlam ve ifade çıkarılabilir.

Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim bile okumaya bu kadar önem vermiştir. Okumayı öğreten en değerli öğretmenlerimiz ise bu yüzden kutsaldır. Bizi her zaman iyiye güzele yönlendiren, ilim irfan öğreten değerli öğretmenlerimiz her zaman başımızın üstünde yeri vardır.

Öğretmenlerimizi bu yüzden sevmeli, saygı göstermeli ve dersi en doğru ve güzel şekilde dinlemeliyiz.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , , , , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

58 Kişi Yorum Yazdı.

  1. Arkadaşlar yeni öğretmenler günü kompozisyonu yazının en sonuna eklenmiştir. Kısa tuttuk bu sefer çok uzun değil.

  2. Hic begenmedim cok sikici 🙁

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*