Glukoz – Fruktoz Şurubu nedir? Faydaları ve Zararları

Glukoz – Fruktoz Şurubu nedir? Faydaları ve Zararları nelerdir?

Pek çok hazır gıdanın içindekiler bölümünde yer alan “Glikoz-Fruktoz Şurubu” ne anlama geliyor ?

Glukoz şurubu, normal şekerden neredeyse 2 kat daha fazla tatlı olduğu için işletmeler bu ürünü kullanır. Örnek bir kek yapımında 1 kg şeker kullanacaksa yarım kg Glikoz- Fruktoz şurubu kullanarak daha karlı bir iş çıkartmış olurlar (kendilerince) ancak bunu yaparken pek çok vatandaşın vücudundaki şeker dengesi başta olmak üzere bozarlar.

Glükoz şurubunun vücuda zararları

 • Fruktoz şurubu vücuda alındığı andan itibaren şeker oranına alt üst eder, hormonal sistemin bozulmasında etkilidir. Şeker hastalığı oluşmasının en büyük etkenlerinden biridir.
 • Fruktoz şurubu kanserli hücreleri beslediği ortaya çıkarılmıştır.
 • Aşırı şeker yüklenmesinden dolayı karaciğer büyümesine neden olmaktadır.
 • Bakır minareli başta olmak üzere birçok mineral üzerinde olumsuz etkisi vardır.
 • Glukoz vücutta gliserol olarak depolanır.Ancak fruktoz şurubu yağ olarak depolandığı için kilo alma sorunu ortaya çıkarmaktadır.Buda doğal olarak obozite oranlarını oldukça yükseltmektedir.
 • Fruktoz şurubu doyma hissi getirmez,yedikçe yeme isteği ortaya çıkarmaktadır.
 • Fruktoz şurubu yağ yakma enzimi olan Leptin adlı enzimin üretimini engeller.

Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi – Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Nizamlıoğlu bir röportajında,

“Bu bizim için çok tehlikelidir. Özellikle karaciğer aracılığıyla yağ sentezine katılarak  önemli damar yada kalp hastalıklarına neden olmaktadır. Hatta son yıllarda yapılan çalışmalarda kansorejik etkilerinin de olduğu görülmüştür.  Ayrıca tip 2 diyabet hastalığının oluşmasında da etkisi vardır. Tip 2 diyabetle birlikte kalp damar hatta kansere kadar gidebilecek hastalıklar ile böbrek yetmezliği, görme bozukluğu otaya çıkabilir. Bunun için gıdaları tüketirken içeriklerine çok dikkat etmemiz lazım. Raftan alınan gıdaların içeriklerini okuyup böyle bir tatlandırıcı konduysa çocuklarımızı ve kendimizi uzak tutmamız gerekir.”

demiştir. [2]

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

1 Yorum

  Pingbacks/Trackbacks

  Yoruma cevap yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  *
  *