Cumhuriyet Döneminde Türk Kadınının Kavuştuğu Hak ve Özgürlükler Nelerdir?

Cumhuriyet Döneminde Türk Kadınının Kavuştuğu Hak ve Özgürlükler Nelerdir? Cumhuriyet ile birlikte Türk kadını hangi hakları elde etmiştir? İşte bunların detaylı yazımızda.

Cumhuriyet’in ülkede egemen olması ile birlikte Türk kadını pek çok farklı hak ve özgürlüklere sahip olmuştur. Bunları elbette ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ve milli mücadele gücü ve ruhu ile başarılmıştır.

Ülke içinde egemen olan milli mücadele ruhu ve büyük önder Atatürk sayesinde ülkeye cumhuriyet hakim kılınmıştır. İşte cumhuriyetin gelmesi ile Türk kadınının elde ettiği o hak ve özgürlükler ;

-Türk kadını milletvekili seçiminde ilk kez oy kullanmış ve yönetimde oy kullanma hakkını  kazanmıştır.  Böylece artık kadınlar da seçimlerde oy kullanabilecek ve yönetimde hak sahibini elde edecektir.

-Kadın erkek farkı gözetmeksizin bütün herkes eğitim görebilecektir.

-Kadınlara seçme ve seçilme hakkı, muhtar adayı olabilme hakkı gibi haklar elde etmiştir.

Bu ve bunlar gibi pek çok hakkı cumhuriyet ile birlikte Türk kadını elde etmiştir. Böylece Türk kadını seçimlerde aktif şekilde rol alabilecek bireysel söz söyleme hakkını kullanabilecektir. Erkek egemen toplum bir tık törpülenmiş artık kadın ve erkek eşit şartlarda rol oynayabilecektir.

 

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*