Çocuğa İsim Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

bebek gobek bagiÇocuğa İsim Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir, çocuğa isim koymadan önce dikkat edilecek konular, çocuğa isim verme,

Bir insanın taşıdığı isim, gün gelir onunla özdeşlesin kişiliğinin sembolü haline gelir, iyiliklerle anılması mutluluğa, kötülüklerle anılması üzüntüye yol açar. Duyarlı anne-babalar, çocuklarına güzel bir isim verebilmek için kılı kırk yararlar. Sözlükler karıştınp, bilenlere danışırlar. Çocuğa gelişigüzel değil bilinçli bir şekilde, ömür boyu, hatta ölümden sonra bile güzelliklerle anılacak güzel isimler verilmelidir. Çocuğa güzel bir îsîm vermek, çocuğun anne-baba üzerindeki temel haklarındandır. Anne-babalar, çocuklarına isim verirken şu hususlara dikkat etmelidir
– Çocuğunuzun doğumundan kısa bir zaman sonra (mümkünse bir haftayı geçmeyecek şekilde) çocuğunuza isim veriniz.
– Vereceğiniz ismin güzel ve anlamlı olmasına dikkat ediniz.
– Anlamını iyi bilmediğiniz kelimeleri çocuğunuza isim olarak vermeyiniz.
– Verdiğiniz isimlerin nüfus kayıtla rina doğru bir şekilde yazılmasını sağlayınız.
-Kız çocuğunuza erkeği çağrıştıran, erkek çocuğunuza bayanı çağrıştıran isimler vermeyiniz.

– Söylenmesi zor, anlamsız ya da anlamı hoş olmayan, başkaları tarafından alay ve eğlence konusu olabilecek, çocuğunu zu küçük düşürecek isimler vermekten sakının.
– Her ne kadar isim verme hakkı babaya ait olarak bilinse de an¬ne ve baba, çocuğa isim verme konusunda birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeli, bu konuda kırgınlığa meydan verilmemelidir.
– Anne ve babalar, çocuğa verilecek ismin onun kişiliğini ve sosyal çevresini etkileyeceğini unutmamalı.
– Eğer çocuğunuza tanınmış birinin adını vermek isti-yorsanız, çocuğunuzun o kişiyi örnek alabileceğini düşünerek, ismini verdiğiniz kişinin olumlu ve güzel bir kişiliğe sahip olmasına özen gösteriniz.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: ,

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*