Aniden (Birden) ayağa kalkınca göz kararması neden olur

Aniden (Birden) ayağa kalkınca göz kararması neden olur?, Ayağa kalkınca gözlerim kararıyor, hızlıca ayağa kalktığımda gözlerim kararıyor, başım dönüyor.

Gündelik yaşamımızda uzun süre oturduktan sonra hızlıca ayağa kalktığımızda yada yatar pozisyonda dururken direk hızlıca ayağa kalktığımızda gözlerimiz kararır, ve bazen de başımız döner bu göz kararması veya baş dönmesi neden olur?

Bu durum genellikle kısa sürelidir, yani birkaç saniye içinde düzelir. Zaten düzelmezse kısa süre sonra bayılırsınız veya düşersiniz.

Ancak günlük yaşamımızda en sık karşımıza çıkan sebep tansiyonun dengesizleşmesi veya düşük tansiyon gibi nedenlerden dolayıdır, bunun yanında uykusuzluk gibi faktörlerde de etkili olabilir.

Ayrıca beyin bölgesine kan gitmemesi de baş dönmesine veya göz kararmasına sebebiyet verebilir. Tüm bunların yanında Diyabet, Tansiyon, Kansızlık, İlaçların yan etkisi gibi sebeplerden dolayı da baş dönmesine veya göz kararmasına sebep olabilir. Bu ve bunun gibi şeyleri sık sık yaşıyorsanız hemen en yakın bir sağlık kuruluşuna gidip derdinizi anlatmanızda fayda var.

 

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*