Ağız ve Diş Sağlığı Mezunları İş İmkanları

Ağız ve Diş Sağlığı Mezunları İş İmkanları, bölümden mezun olanlar nerede çalışıyor? Sorularına cevap arıyorsanız doğru adrestesiniz, bu bölümde ağız ve diş sağlığı bölümünün genel olarak mezunların ne iş yapabilecekleri ve bu bölümden mezun olanların nerelerde iş bulabilecekleri yazılacaktır.

Ağız ve Diş Sağlığı bölümünden mezun olan öğrenciler diş hekimlerinin yanında görev alırlar, burada diş hekimlerinin görevlendirdiği alanlarda hizmet ederler. Bölümün temel amacı diş hekimlerine yardımcı olacak ara eleman yetiştirmektir. Buna uygun olarak görev yaparlar.

 

Ağız ve Diş Sağlığı Mezunları Ne İş Yapar?

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerinin çeşitli görevleri vardır. Bu görevlerin başlıcaları şunlardır:
-Diş hekiminin çalışacağı ortamı düzenler ve muayeneye hazır hale getirir.
-Diş tedavisi veya muayenesi sırasında gerek diş hekimine gerekse de hastaya yardım eder.
-Laboratuvarda etkin olarak rol alır.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü İş Olanakları

Ağız ve diş Sağlığı Teknikerlerinin kendilerine özel muayene yerleri açmaları mümkün değildir. Mezunlar devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve diş sağlığı merkezlerinde sağlık teknikeri olarak çalışırlar. Özel sektörde yer almaları da mümkündür. Özel hastanelerin diş sağlığı birimleri, özel diş sağlığı merkezleri veya özel diş hekimi muayenehanelerinde görev alabilirler. Ayrıca KPSS sınavından başarılı olmak kaydıyla devlet kurum veya kuruluşlarında memur statüsünde çalışabilirler.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Maaşları

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri maaşları 1900-2300 lira arasında değişmektedir. Hastanelerde çalışanların ek ödemeleri farklı olduğundan, farklı hastanelerde çalışan iki sağlık teknikerinin maalı da farklı olabilir. Özel sektörde görev alanların maaşları ise devlet kurumlarında çalışan sağlık teknikerlerine göre daha düşüktür. Hatta ikisi arasındaki fark çoğu defa belirgin bir şekilde kendini göstermektedir.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

1 Yorum

    Pingbacks/Trackbacks

    Yoruma cevap yaz

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    *
    *